News

Aston Martin Valkyrie – luksusowy hypercar z silnikiem V12 o mocy 1160 KM

Nowy Aston Martin Valkyrie zaprezentowany na międzynarodowych targach w Genewie posiada pod maską silnik generujący moc na poziomie do 1160 KM oraz maksymalny moment obrotowy wynosi 900 Nm. Pod maską znajduje się zmodyfikowany silnik V12 oraz system hybrydowy – silnik elektryczny, który pozwala na generowanie 160 KM mocy i 280 Nm.

Prace nad silnikiem rozpoczęły się dwa lata temu, w 2017 r. Silnik posiada pojemność wynoszącą 6,5 l. Przyspieszenie do setki wynosi 3 sekund. Maksymalna prędkość może sięgnąć nawet do 321 km/h. Napęd jest przenoszony na tylną oś za pośrednictwem siedmiostopniowej skrzyni biegów.

Aston Martin Valkyrie został zaprojektowany i skonstruowany przy zastosowaniu doświadczenia i materiałów Formuły 1. Znajdujący się pod maską silnik V12 o pojemności 6,5 litra. Dlaczego Aston Martin postawił na V12, a nie V6 lub V8? Jak wynika z oficjalnych informacji, chodziło o to, aby zapewnić odpowiednią akustykę w kabinie. Silnik V12 został uznany za najbardziej odpowiedni pod tym względem.

Cały pojazd waży zaledwie około 1050 – 1100 kg. Natomiast cena jednego egzemplarza wynosi 2,5 mln funtów brytyjskich (ok. 10 mln złotych!). Pierwsze egzemplarze będą dostarczane do nabywców już w 2019 r. Na rynek trafi nieco ponad 150 egzemplarzy tego modelu.

Nie możemy się doczekać, aż Aston Martin Valkyrie wystąpi podczas Le Mans, w starciu z Project One od Mercedesa – będzie na co popatrzeć. Oba modele należą do kategorii „hypercar”. W szranki z Valkirią może stanąć również model Ferrari i Lamborghini.