BMW X5 – SUV napędzany wodorem od 2020 r. dostępny na rynku

Już w 2020 r. na rynek wejdzie samochód BMW X5 napędzany wodorem. Kilka lat temu BMW wpadł na pomysł, aby stworzyć silniki H2R wyposażone w silniki V12. Następnie do oferty sprzedaży został wprowadzony Hydrogen 7 bazujący na flagowym modelu firmy -760Li, z V12 pod maską, jednak był on dostępny tylko w wersji limitowanej.

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie na rynek seryjnie produkowanego modelu napędzanego wodorem, a na dodatek będącego SUV-em, wzorowanym na X5. W 2013 r. BMW podpisało z Toyotą umowę, na podstawie której zobowiązali się wspólnie pracować nad technologią wodorowych ogniw paliwowych. Obaj zaczęli testować niewielką partię pojazdów wodorowych serii 5 GT dwa lata później – w 2015 r.

W 2015 r. BMW zaprezentował prototyp wyposażony w wodorowe ogniwa paliwowe i8. Następnie w 2018 r. koncern motoryzacyjny podał do publicznej wiadomości, że prace nad rozwojem samochodu osobowego napędzanego wodorem będą kontynuowane w kolejnych latach. Podczas międzynarodowych targów motoryzacyjnych we Frankfurcie niemiecka marka premium potwierdziła swoje plany dotyczące pojazdu z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Elektryczny SUV bazujący na X5 najnowszej generacji, zasilany wodorem, prezentuje się niemal identycznie co pierwowzór.

Cechą odróżniającą go od X5 z silnikiem spalinowym są niebieskie akcenty oraz brak widocznego wydechu w tylnej części nadwozia – został on zastąpiony niebieskimi panelami. Nie wyklucza to jednak faktu, że napęd został całkowicie pozbawiony silnika spalinowego.

Na razie BMW nie ujawnia szczegółów, ale wiemy, że zgodnie ze strategią marki, w 2020 r. model produkcyjny będzie dostępny w sprzedaży.