BMW X6 – trzecia generacja SUV-a będzie konkurencją dla Porsche Cayenne i Audi Q8

Trzecia generacja BMW X6 zostanie zaprezentowana podczas tegorocznych, międzynarodowych targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Ten model będzie konkurował głównie z Audi Q8 oraz Porsche Cayenne Coupe.

W gamie modeli BMW tytułowego SUV-a można umieścić obok niedawno wprowadzonego na rynek X5 czwartej generacji oraz nowego X7, w poszerzającej się gamie SUV-ów bawarskiego koncernu samochodowego. W ofercie silnikowej znajdą się xDrive40i i M50i z silnikami benzynowymi, a także warianty xDrive30s i M50d z silnikami Diesla. Ceny nie zostały jeszcze podane przez producenta, choć można spodziewać się, że wystartują od około 240 tys. złotych.

Wiodący wariant silnikowy M50i będzie wyposażony w silnik benzynowy V8 z turbodoładowaniem, o pojemności 4,4 litra i mocą 523 KM. Przyspieszenie do 100 km/h wynosie około 4,3 sekundy, zaś wskazówka prędkościomierza zatrzyma się na 250 km/h.

Drugi wariant – xDrive40i korzysta z sześciocylindrowego silnika z turbodoładowaniem, o pojemności 3 litrów i mocy 335 KM. Przyspieszenie do 100 km/h wyniesie około 5,5 s. M50d korzysta z sześciocylindrowego silnika, poczwórnie turbodoładowanego, o pojemności 3 litrów. Jednostka rozwija moc do 394 KM i przyspiesza do 100 km/h w ciągu 5,2 sekund. Maksymalna prędkość wynosi 250 km/h.

Ostatnia wersja silnikowa to xDrive30d, która ma pod maską turbodoładowany, 3 – litrowy, sześciocylindrowy silnik diesla o mocy 261 KM i przyspieszeniem do 100 km/h wynoszącym około 6,5 sekund. Maksymalna prędkość wynosi natomiast 230 km/h.

Wszystkie omówione pokrótce silniki będą współpracowały z ośmiostopniową skrzynią biegów wyposażoną w przemiennik momentu obrotowego. BMW X6 charakteryzuje się podobną stylistyką, co X5, jednak sprawia ona wrażenie, jakby ewoluowała, a producent próbował stworzyć nową definicję luksusu. Do specyficznych cech BMW X6 należą grill w kształcie nerki, a także kanciaste reflektory i szerokie nadwozie. Tylna część nadwozia BMW X6 wygląda niemal tak samo, jak X4 drugiej generacji – wystarczy spojrzeć na kształt świateł i mocno nachyloną tylną klapę.