Bugatti Voiture Noire – model z włókna węglowego, z 1480-konnym silnikiem

Bugatti Voiture Noire – model z włókna węglowego, z 1480-konnym silnikiem

Kiedy myślisz, że Bugatti nie może już bardziej zaskoczyć, na targach motoryzacyjnych w Genewie pojawia się nowy model – Bugatti Voiture Noire, który będzie dostępny w cenie 11 milionów euro. Zaprezentowany podczas tegorocznych targów model to dwuosobowy pojazd, który zaoferuje kosmiczne osiągi.

Bugatti Voiture Noire ma pod maską 8 – litrowy silnik W16, a napęd jest przenoszony na cztery koła, za pomocą siedmiostopniowej skrzyni biegów. Silnik generuje moc na poziomie 1480 KM oraz maksymalny moment obrotowy wynoszący 1600 Nm. Zużycie paliwa wyniesie około 19 l/100 km. Emisja dwutlenku węgla wynosi natomiast 516 g/km. Producent jeszcze nie ujawnił, ile sekund minie zanim Bugatti Voiture Noire rozpędzi się od 0 do 100 km/h.

Konstruktorzy inspirowali się jednym z najbardziej słynnych modeli tej marki, które kiedykolwiek weszły na rynek – niezwykłym Type 57 SC Atlantic. Każdy element konstrukcji został wykonany ręcznie, a nadwozie z włókna węglowego charakteryzuje się głębokim, czarnym połyskiem. Nowe, pionowo ułożone przednie lampy dodają Bugatti Voiture Noire unikatowego wyglądu.

Bugatti pierwotnie był francuskim producentem samochodów – ekskluzywnych, sportowych i wyścigowych modeli, z siedzibą w Molsheim. Spółka został założona przez Ettore Bugatti. Ostatnim „prawdziwym” Bugatti wyprodukowanym przez to przedsiębiorstwo był sportowy model Bugati t101. Odrodzenie marki nastąpiło w 1987 r., kiedy włoski biznesmen Romano Artioli założył przedsiębiorstwo Bugatti Automobili SpA. Prawdziwy okres świetności marka przeżywa jednak od 1998 r., kiedy to Volkswagen odkupił prawo do znaku handlowego Bugatti. Wtedy siedziba zakładów produkcyjnych została przeniesiona do rodzimego Molsheim we Francji.