Honda E – na polskim rynku w 2020 r.

Honda E to samochód osobowy klasy kompaktowych modeli wyposażony w elektryczny napęd. Pierwsza generacja Hondy E jest produkowana od połowy 2019 r. Wiemy już, że w 2020 r. model trafi także na polski rynek.

Przedsprzedaż Hondy E rozpoczęła się w maju 2019 r., natomiast we wrześniu 2019 r. we Frankfurcie odbyła się jej oficjalna premiera. Honda E jest pięciodrzwiowym hatchbackiem wyposażonym w napęd na tylne koła. Na rynku motoryzacyjnym model będzie konkurował między innymi z Fiatem 500e i Seat Mii Electric.

Honda E jest napędzana silnikiem elektrycznym o mocy 150 KM (70 kW). Model posiada napęd na cztery koła. Producent poinformował, że zasięg samochodu będzie wynosił 200 km na jednym ładowaniu. Istnieje możliwość doładowania akumulatora w domu, przy użyciu standardowej wtyczki, albo specjalnych jednostek ładujących. System szybkiego ładowania powoduje, że po upływie 30 minut baterię będą naładowane w 80%, co jest bardzo dobrym wynikiem. Pojemność akumulatora wynosi około 35,5 kWh. Akumulator jest chłodzony wodą.

Konstrukcja Hondy E jest wzorowana na modelu Urban EV. Koncepcyjny model zaprezentowany we Frankfurcie w 2017 r., podczas targów produkcyjnych doczekał się wersji produkcyjnej, która została zaprezentowana w marcu 2019 r. w Genewie. Produkcyjna wersja Urban EV opierała się na bazie innowacyjnej, modułowej płyty podłogowej, którą producent wykorzysta do konstruowania innych elektrycznych modeli klasy A.