Jaguar I-Pace samochodem roku 2019

Jaguar I-Pace samochodem roku 2019

W dniu 4 marca 2019 r. został rozstrzygnięty prestiżowy plebiscyt motoryzacyjny „Car of the Year 2019”. Początkowow Alpine A110 i Jaguar I-Pace uzyskały tyle samo punktów (250), niemniej ostateczne porównanie modeli zapewniło zwycięstwo modelowi z elektrycznym napędem.

Na drugim miejscu (po Alpine A110 z 250 pkt) znalazła się Kia Ceed z 247 punktami. W pierwszej piątce znalazły się także Ford Focus, Citroen C5 Aircross, Peugeot 508 i Mercedes Klasy A. Jaguar I-Pace to już drugi w historii model z samochodem elektrycznym, który zdobył tytuł Samochodu Roku. Pierwszym modelem był Nissan Leaf – samochód roku 2011.

Pod maską znajdują się dwa silniki elektryczne o mocy 400 KM. Dla świata motoryzacyjnego wybór elektrycznego modelu na samochód roku to sygnał, że jedynie takie modele mają przyszłość. Jaguar I-Pace charakteryzuje się sportową stylistyką oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa jazdy – jako SUV. Model posiada stały moment obrotowy i napęd na cztery koła AWD. Przyspieszenie samochodu do 100 km/h wynosi zaledwie 4,8 sekund.

Drugi model – Kia Ceed – jest produkowany od 2006 r. Zwycięski model trzeciej generacji został zaprojektowany i skonstruowany w europejskim ośrodku marki Kia, znajdujący się we Frankfurcie. Wszystkie wersje nadwoziowe nowej Kia Ceed są produkowane w zakładzie produkcyjnym w Żylinie na Słowacji. Kia Ceed nowej generacji to model o sportowej sylwetce, z dobrą widocznością i ergonomicznym wnętrzem. Oferuje ona m.in. technologię Drive Wise z asystentem utrzymania pasa ruchu, aktywnym tempomatem asystentem jazdy w korku, systemem powiadamiania o zmęczeniu kierowcy, systemem autonomicznego hamowania i asystentem parkowania.