Lamborghini Sian – limitowana edycja hybrydy

Lamborghini Sian został zaprezentowany podczas międzynarodowych targów w Genewie, które odbyły się we wrześniu 2019 r. To nie tylko najpotężniejszy i najszybciej przyspieszający model w całej gamie samochodów wyprodukowanych przez tego producenta, ale również pierwszy hybrydowy model.

Lamborghini Sian zostanie wyprodukowany w wersji limitowanej. Zapowiada on plany Lamborghini związane z wprowadzeniem na rynek modeli wyposażonych w silniki V12 nowej generacji, takich jak np. Aventador. Kiedy po raz pierwszy zaczęto mówić o Lamborghini Sian, producent podał do wiadomości publicznej komunikat, zgodnie z którym model ten wejdzie do produkcji jako Sian FKP 37, na cześć byłego szefa Grupy Volkswagen Ferdinanda Karla Piecha, który zmarł w 2019 r. Karl Piech urodzony w 1937 r. odegrał ogromną rolę we wprowadzeniu Lamborghini do Grupy VW w 1998 r. Wspierał włoskiego producenta we wprowadzeniu na rynek Lamborghini Murcielago.

Ferdinand Karl Piech był inżynierem, który stawiał na innowacje. Docenił atrakcyjność kultowego już układu napędowego Lamborghini V12. Tytułowy model łączy V12 z pionierskimi technologiami hybrydowymi. 12- cylindrowy silnik wolnossący Aventador SV1 o pojemności 6,5 litra posiada moc wynoszącą 774 KM, zamiast 759 KM z dodatkiem tytanowych zaworów dolotowych i jest on powiązany z silnikiem elektrycznym 48V o mocy 34 KM. Łączna moc wyjściowa tej jednostki napędowej wynosi 808 KM.

Silnik elektryczny jest zintegrowany ze skrzynią biegów i połączony z kołami, w celu wykonywania manewrów cofania i parkowania przy niskiej prędkości. Jak zapewnia producent, charyzmatyczny dźwięk silnika V12 został zachowany.

Wprowadzone zmiany pozwolą na zaoferowanie przez Lamborghini Sian lepszego przyspieszenia w porównaniu z tradycyjnie napędzanymi modelami Lamborghinii. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmie mu zaledwie 2,8 sekundy.

Zamiast konwencjonalnych baterii litowo – jonowych zastosowano trzy razy mocniejsze ogniwo o masie porównywalnej do konwencjonalnej baterii. Jednostka superkondensatora została zamontowana przed silnikiem, aby zwiększyć rozkład masy.

Design Lamborghini Sian charakteryzuje się tym, że jest „kanciasta” i futurystyczna. Niemały wpływ na ostateczny wygląd nadwozia miał Marcello Gandini z Bertone, odpowiedzialny za niektóre z najbardziej znanych modeli tej marki. Lamborghini wyprodukuje jedynie 63 egzemplarzy tego modelu oferując nabywcom wysoki poziom personalizacji, o który zadba oddział Ad Personam. Wszystkie egzemplarze zostały już sprzedane.