News

Mazda 3 (2019) – nowa generacja z innowacyjnym silnikiem

Producent motoryzacyjny Mazda zapowiedział wprowadzenie na rynek nowej generacji Mazdy 3. Na tym jednak nowinki się nie kończą. Innowacyjny model wejdzie na rynek już w 2019 roku, a źródłem jego innowacyjnego charakteru będzie w dużej mierze silnik.

Pod maską Mazdy 3 (2019) zostanie ulokowany silnik benzynowy z samoczynnym zapłonem. Konstrukcja tej jednostki nie została pozbawiona świec zapłonowych, co może sugerować jej nazwa. Świece są potrzebne do zapłonu mieszanki pod pełnym obciążeniem, pouruchomieniu silnika.

Jeżeli obciążenie będzie częściowe, mieszanka paliwowo – powietrzna będzie zapalana poprzez wysokie sprężanie. Według zapewnień producenta silnik benzynowy z samoczynnym zapłonem będzie charakteryzował się spalaniem niższym o 30%. W procesie spalania powstanie też mniej pyłów. Oznacza to, że filtr cząstek stałych będzie charakteryzował się dłuższym okresem eksploatacji.

Innowacyjny silnik będzie posiadał pojemność równą 2 litrów oraz moc wynoszącą maksymalnie 190 M. Jednostka charakteryzuje się także wysokim momentem obrotowym.

Warto wspomnieć także o designie nowej odsłony modelu Mazda 3. Auto będzie charakteryzowało się bardziej opływowymi kształtami i liniami, co przekłada się na lepszą dynamikę jazdy oraz bardzej sportowy charakter. Design nawiązuje do futurystycznych koncepcji pojazdów mechanicznych, w tym szczególnie do Kai Concept zaprezentowanego podczas salonu samochodowego w Tokio, który odbył się w 2017 r.

Ciekawe, jakie innowacyjne technologie – pomijając silnik z samoczynnym zapłonem – zostaną wprowadzone do tego projektu. Na razie producent nie chce uchylić nawet rąbka tajemnicy. Kolejnych informacji na temat Mazdy 3 zapewne udzieli na kilka miesięcy przed planowaną premierą, albo podczas najbliższego motoryzacyjnego show.