MINI Electric wprowadza pierwszy samochód elektryczny na globalny rynek

Podczas międzynarodowych targów motoryzacyjnych we Frankfurcie został zaprezentowany MINI Electric, który w marcu 2020 r. będzie dostępny w sprzedaży. Design modelu jest stonowany w porównaniu z pierwotnym konceptem, ale zachował on charakterystyczny styl Mini – sportowy i nowoczesny.

Już dziesięć lat temu w brytyjskich miastach została przetestowana niewielka flota elektrycznych MINI na zasadzie subskrypcji. W 2017 r. producent zaprezentował koncept tego samochodu, jako zapowiedź radykalnej stylistyki auta. Ostateczna, produkcyjna wersja różni się od konceptu pod względem stylistyki nadwozia.

Napęd elektryczny MINI Electric jest zbudowany z akumulatora o mocy 33 kWh i silnika elektrycznego generującego moc na poziomie 181 KM. W cyklu testowym WLTP Mini Electric przebył na jednym ładowaniu trasę na dystansie 230 km. Kierowca będzie miał do wyboru kilka trybów jazdy, w tym tryb sportowy, zielony i tryb zarezerwowany do jazdy w trudnych warunkach.

MINI Electric przyspiesza do 100 km/h w ciągu zaledwie 7,3 sekund. Nie jest to jednak samochód rozpędzający się do 200 km/h. Wskazówka prędkościomierza zatrzymuje się na poziomie 150 km/h. W przypadku samochodów z napędem elektrycznym niebagatelne znaczenie ma czas potrzebny na doładowanie akumulatorów.

W przypadku MINI Electric posiadacz pojazdu będzie mógł doładować akumulatory do poziomu 80% w ciągu zaledwie 35 minut w przypadku używania publicznej stacji ładowania. Będzie również mógł doładować akumulatory z domowego gniazdka, co zajmie około 2,5 godziny.

Kabina pasażerska MINI Electric pod względem wyposażenia i stylistyki bardzo przypomina inne modele MINI. Niemniej różni się od nich w zakresie deski rozdzielczej. Producent postawił w tym przypadku na cyfrową deskę rozdzielczą, w której dotykowy wyświetlacz o przekątnej 8,8 cala zastąpił fizyczne przyciski.

Model MINI Electric w Wielkiej Brytanii będzie dostępny w wersji standardowej w cenie 24 400 funtów, czyli nieco ponad 100.000 zł.