News

Nissan IMQ Concept – futurystyczny design, hybrydowy napęd i mnóstwo nowoczesnych technologii

Nissan zakończył prace nad kolejnym koncepcyjnym modelem posiadającym pod maską napęd elektryczny. Na targach międzynarodowych w Genewie pojawiła się nie tylko kolejna generacja Leaf Nismo RC, ale również IMQ Concept.

Nissan IMQ Concept jest crossoverem, który pod maską ma napęd hybrydowy. Nazwa modelu wywodzi się od skrótu IM oznaczającego Intelligent Mobility. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich modeli z tej serii, Nissan IMQ Concept nie posiada całkowicie elektrycznego napędu. Pod maską znajduje się napęd hybrydowy wykorzystujący technologię e-Power Nissana.

Model posiada napęd na cztery koła. Moc silnika wynosi do 335 KM, natomiast maksymalny moment obrotowy sięga 700 Nm. Silnik benzynowy z turbodoładowaniem posiadający pojemność na poziomie 1,5 litra ładuje baterię, z której samochód może czerpać moc, kiedy zabraknie benzyny. Crossover zaprezentowany przez Nissana podczas międzynarodowych targów w Genewie został wyposażony w nowoczesne technologie.

Na kokpicie znajduje się 33 – calowy wyświetlacz prezentujący najważniejsze informacje dla kierowcy. Ponad dużym ekranem umieszczono mniejszy wyświetlacz przeznaczony do obsługi Virtual Personal Assistant, pozwalający kontrolować różne ustawienia auta za pomocą komend głosowych. Nie zabrakło również szeregu technologii wspierających kierowcę podczas jazdy, w tym Nissan ProPilot.

Szef designu Nissana – Alfonso Albaisa – podkreślił, że w przeciwieństwie do innych modeli, Nissan IMQ Concept prezentuje się bardziej biznesowo niż rodzinnie. Japoński design i zastosowanie technologii przyszłości nadają mu unikatowy charakter. Design został zaprojektowany przy zastosowaniu interesujących struktury, form i materiałów. Zastosowano 22 – calowe koła z oponami Bridgestone Connect, które wyposażono w czujniki informujące kierowcę o stanie opon, za pośrednictwem wyświetlacza.

Otwierany dach został wykończony podwójnymi relingami. Konstrukcja samochodu została pozbawiona słupków B. Tylne drzwi otwierają się szeroko, co poprawia komfort pasażerów. Kabina pasażerska również jest bardzo przestronna. Geometryczny design będący efektem zastosowania laserowych technologii robi duże wrażenie.

Według zapowiedzi, Nissan IMQ Concept w wersji produkcyjnej może być trzecią generacją crossoverów Nissana na europejskim rynku.