Nissan Leaf Nismo RC – nowy nabytek Nissana w Formule E

Nissan Leaf Nismo RC został zaprezentowany między innymi podczas tegorocznych, Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Genewie. To następca modelu z 2011 r., debiutującego w Tokio.

Nowy Nissan Leaf Nismo RC robi ogromne wrażenie, jako jeden z niewielu samochodów wyścigowych na świecie, które są przyjazne środowisku, ponieważ nie emitują dwutlenku węgla, ani nadmiernego hałasu. Imponujący jest jednocześnie design nowego modelu – bardzo sportowy, a zarazem agresywny.

Pod maską samochodu wyścigowego Formuły E znajdują się podwójne silniki elektryczne. Nissan Leaf Nismo RC został też wyposażony w napęd na cztery koła, poprawiający precyzję i stabilność prowadzenia. Model czerpie energię z litowo – jonowych, wysoko wydajnych akumulatorów zapożyczonych z Nissana Leaf. Bestseller na rynku modeli z napędem elektrycznym stał się głównym źródłem inspiracji dla konstruktorów Nissana Leaf Nismo RC, który korzysta z wielu rozwiązań znanych z Nissana Leaf. Znalazło to odzwierciedlenie w nazwie wyścigowego auta.

Dwa silniki rozmieszczone nad przednimi i nad tylnymi kołami są zdolne do wygenerowania mocy wynoszącej łącznie 240 kW, czyli po 120 kW każdy. Model oferuje więcej niż poprzedni Leaf Nismo RC z 2011 r. W poprawie osiągów wyścigowego auta pomaga charakterystyczny design. Nadwozie ma monolityczny charakter i zostało wykonane z włókna węglowego.

Elementy nadwozia, takie jak przednie lampy LED oraz skrzydło w tylnej części, jedynie podkreślają bardziej agresywny, sportowy charakter auta w stosunku do poprzednika. Drugi z elementów ma też niebagatelne znaczenie dla aerodynamiki, podobnie jak precyzyjnie wyprofilowany kształt nadwozia. Nowy Nissan Leaf Nismo RC może rozpędzić się do 100 km/h w ciągu 2,4 sekund.