News

QX Sport Inspiration – śmiały nowy koncept SUV-a Infiniti

Rolle, Szwajcaria – Infiniti QX Sport Inspiration to elegancki i pełen mocy, progresywny SUV. Zapowiadający najistotniejsze elementy designu przyszłych modeli Infiniti, QX Sport Inspiration jest przedsmakiem kolejnej generacji SUV-a segmentu premium marki Infiniti w klasie średniej.

QX Sport Inspiration wyróżnia się w segmencie zwartymi liniami, muskularnymi nadkolami, optycznie wysokim środkiem ciężkości, długą maską i sylwetką przypominającą coupe. Rozpoznawalny już na pierwszy rzut oka jako Infiniti, QX Sport Inspiration emanuje językiem stylistycznym designu „Elegancja pełna mocy”, współgrającym z typowymi dla marki elementami, jak grill nakreślony dwoma łukami, ostre „spojrzenie zmrużonych oczu” lamp głównych, podcięty trzeci słupek i płynna rzeźba karoserii.

Miękko narysowane linie oraz wspaniała jakość wykończenia charakteryzują także przestronne i piękne wnętrze oraz kokpit wpasowany w typową dla marki architekturę – z kierowcą w centrum uwagi. Tonacja kolorystyczna w kabinie – głównie czarno-biała z akcentami w kolorze naturalnego brązu kaletniczego – cieszy oko stonowaną elegancją i doskonale wpasowuje się w charakter auta dzięki starannie dobranym formom, fakturom i liniom.571dd1f7cffc9

„Umiejscowienie człowieka w centrum uwagi w QX Sport Inspiration to oświadczenie woli ze strony Infiniti, ukazujące śmiałość filozofii designu, oraz demonstracja naszych możliwości w segmencie SUV-ów średniej klasy.”

Roland Krueger, prezes Infiniti

QX Sport Inspiration: detale

Infiniti stworzyło wizję SUV-a kolejnej generacji

Modelem koncepcyjnym QX Sport Inspiration Infiniti rozpoczęło poszukiwania potencjału rozszerzenia swego portfolio w segmencie SUV-ów średniej klasy – jednym z największych i najszybciej rosnących.

Infiniti projektuje SUV-y od dawna – pionierski model FX45, wprowadzony na rynek w roku 2003, na całą dekadę ustanowił wzorzec sportowego SUV-a. Nawet dziś model ten jest ikoną stylistyczną, samochodem uważanym za pierwsze wielozadaniowe auto sportowe w klasie średniej. QX Sport Inspiration czerpie z tradycji Infiniti i tworzy podwaliny dalszego wzrostu marki w rozrastającym się i coraz bardziej popularnym segmencie rynku.

„QX Sport Inspiration pojawia się w chwili, gdy Infiniti globalnie rozbudowuje swoją ofertę produktową w nowych i popularnych segmentach. Projektujemy auta koncepcyjne o prawdziwym potencjale produkcyjnym, a QX Sport Inspiration ukazuje, jak Infiniti wyobraża sobie wprowadzenie do segmentu średniej wielkości SUV-ów klasy premium czegoś nowego i ekscytującego.”

Francois Bancon, wiceprezes Infiniti ds. strategii produktowej

Design nadwozia wyrażający moc i zdecydowanie

„QX Sport Inspiration wyraża mocne skupienie na tym, co określamy „czystością proporcji”, ale też na unikatowej elegancji Infiniti. Design nadwozia obejmujący więcej płynnej, naturalnej estetyki niż to ma miejsce w tradycyjnych SUV-ach klasy premium jednoznacznie przemawia do wrażliwości estetycznej.”

Alfonso Albaisa, dyrektor Infiniti ds. designu

Prototyp zapowiada wszechstronność i możliwości off-roadowe nie tylko dzięki imponującemu prześwitowi (23 cm), ale także dzięki znakomitym, w pełni poddającym się kontroli kierowcy własnościom jezdnym oraz komfortowi resorowania – cechami typowymi dla każdego Infiniti. Auto jest smukłe i zwarte, ma krótkie zwisy i wielki rozstaw osi. Szerokość całkowita (bez lusterek) to 1900 mm, długość – 4600 mm, wysokość karoserii – 1650 mm.

Infiniti wprowadziło już na rynek kilka nowych modeli, które w wersjach produkcyjnych okazały się bardzo bliskie designowi swych prototypów. Wystarczy tu przywołać choćby Q30, QX30 czy Q60. Wszystkie te modele cechują pewne stylistyczne elementy, które sprawiają, iż natychmiast rozpoznajemy je jako Infiniti.

QX Sport Inspiration twórczo rozwija te cechy, co widać np. w nowej interpretacji charakterystycznego dla marki, „podciętego” słupka C. Podkreśleniem nowego stylu tego elementu jest linia okna w klapie bagażnika, którego kąt nachylenia i forma przyczyniają się do wywołania wrażenia pochylenia sylwetki w przód, przez co całe auto nabiera wizualnych cech coupe.

Opisany podwójnym łukiem grill QX Sport Inspiration został wydłużony aż na boczne krawędzie maski przez wyraziste, jakby uważnie patrzące, a przy tym efektywne, oczy lamp. Daje to początek charakterystycznej linii biegnącej ponad szerokimi, muskularnymi nadkolami, przez boki nadwozia, aż po miękko opadający tył.

Trójwymiarowe tylne lampy w kształcie ostrzy zbiegają się w stronę środka klapy bagażnika, niczym fale echa organicznych form widocznych w pozostałych panelach nadwozia.

Funkcjonalność w stylowej formie

„Dla Infiniti definicja elegancji może być najbardziej wyrafinowanym rozwiązaniem skomplikowanego inżynieryjnego czy aerodynamicznego wyzwania, ale i wyrazem porywającej estetyki. A to z kolei stanowi dla nas bodziec, by kreować styl tyleż piękny, co użyteczny.”

Alfonso Albaisa, dyrektor Infiniti ds. designu

Karoseria QX Sport Inspiration wyróżnia się wieloma szczegółami stylistycznymi, które przy swej wizualnej wartości realizują także istotne cele funkcjonalne. Np. wielkie pionowe wloty powietrza w przednich błotnikach optycznie podkreślają szerokość auta, a jednocześnie doprowadzają powietrze chłodzące przednie tarcze hamulcowe. Kolejne wloty powietrza za muskularnymi, odważnie wyprofilowanymi nadkolami nawiązują do takich samych elementów obecnych w poprzednich autach koncepcyjnych Infiniti, ale mają też zadania związane z aerodynamiczną doskonałością – wyprowadzają z nadkoli wirujące masy powietrza, które inaczej wywoływałyby siły hamujące auto.

Inny przykład takiej koherencji to tylny dyfuzor, który podnosi wydajność aerodynamiczną, zarazem w piękny sposób integrując rury wydechowe.

U nasady smukłych „pływających” przednich słupków umieszczono małe, skierowane do tyłu kamery w smukłych obudowach – zastępują one lusterka wsteczne. Same zaś słupki płyną aż na boki dachu, obejmując ogromną, panoramiczną, szklaną powierzchnię, która sięga od przedniej krawędzi dachu aż po tylny spojler. Szyberdach powstał w technologii gradacji przejrzystości Cosmic Chrome™. Wizualnie wtapia ona taflę szkła w nasadę spojlera i wyraziście podkreśla estetyczną dynamikę, a zarazem pomaga w utrzymaniu komfortowej temperatury w kabinie.

Ręcznie wykute wytyczne dla przyszłych kabin Infiniti

Zgodnie z konstrukcyjno-stylistyczną filozofią Infiniti, piękna, ręcznie wykończona kabina modelu QX Sport Inspiration jest zarówno skupiona na kierowcy, jak i gościnna dla pasażerów.

Ustanawiając zasady, które będą obowiązywać w przyszłych modelach Infiniti, urzekająca kabina bazuje na wyraziście rozdzielonych strefach dla pasażerów i kierowcy. Przednia część samochodu jest w całości poddana potrzebom kierowcy, umacniając jego głębokie poczucie pewności i kontroli. Jednocześnie poziomo strukturalizowana architektura wnętrza, integrująca linie otulające górną część kabiny, współtworzy atmosferę wspólnoty przeżyć.

Czteromiejscowym układem kabiny projektanci podkreślają swój zamysł zapewnienia każdemu z pasażerów jego osobistej przestrzeni. Piąte miejsce na środku kanapy tylnej jest tylko zaznaczone, tak na wszelki wypadek. Choć samochód ma dość kompaktowe rozmiary i nisko poprowadzoną linię dachu, spory rozstaw osi (2800 mm) oraz zastosowanie pływających cokołów foteli gwarantują wszystkim pasażerom komfort podróży.

Po otwarciu drzwi ukazują się wcięte stopnie progowe na poziomie podłogi, które manifestują gościnność oraz współtworzą harmonię designu karoserii i wnętrza.

Odzwierciedlając organiczne, naturalne kontury karoserii i wnętrza, designerzy Infiniti eksperymentowali z różnymi materiałami wykończeniowymi, wykorzystując je do dyktowania pewnych form wynikowych. Wnętrze QX Sport Inspiration utrzymane jest w tonacji czarno-białej, gdzie czarne powierzchnie przypominają zbroje wojowników, igrające z miękkimi i delikatnymi formami białych powierzchni.

„Eksperymentowaliśmy z wieloma wykonanymi na specjalne zamówienie materiałami dla potrzeb wykończenia wnętrza. Nasi styliści wykorzystali różnorodność materiałów dla wzbogacenia form, konturów i wykończenia kabiny. Połączenie różnych rodzajów i typów skóry – zarówno twardych, jak i miękkich w dotyku – daje w efekcie bardziej organiczne, naturalne wykończenie.”

Alfonso Albaisa, dyrektor Infiniti ds. designu

Bezdyskusyjna trwałość bogato zastosowanej czarnej skóry siodłowej wpisuje się w podkreślenie ogólnej solidności. Niektóre powierzchnie pionowe, szczególnie w drzwiach, pokrywa natomiast biała skóra. Wielofunkcyjne koło kierownicy wykończono skórą Nubuck, zaś przednie słupki i podsufitkę – czarnym zamszem. Miejsca styku kontrastujących materiałów stylowo zdobią srebrzyste szwy. Wykorzystany już w prototypie Q80 Inspiration efekt barwienia krawędzi na naturalny kolor skóry znalazł zastosowanie na pokryciu deski rozdzielczej i drzwi, a także skórzanych elementach obramowujących panele podłogowe.

Gradacja zabarwienia szklanego dachu służy osłonie pasażerów na tylnej kanapie przed ostrym światłem słonecznym i jednocześnie zapewnia przyjemnie rozświetloną atmosferę w kabinie.

Minimalizm formy deski rozdzielczej wyraziście oddaje pogląd, iż najważniejsza jest jazda, prowadzenie samo w sobie, zatem pierwszorzędne znaczenie ma obserwacja przedpola i otoczenia. Czyste w formie i stylu sterowanie wentylacją zintegrowano w samych nawiewach.

Kierowca może zmieniać tryby jazdy przełącznikiem na konsoli centralnej i sterować przełożeniami za pomocą łopatek przy kierownicy. W polu jego widzenia, w słupkach przednich, zamontowano małe wyświetlacze pokazujące obraz z kamer zastępujących lusterka. Ustawiony między oparciami przednich foteli, mały ekran dotykowy zapewnia pasażerom możliwość sterowania wentylacją w tylnej części kabiny.

Współpraca globalnej sieci studiów designu

QX Sport Inspiration jest wspólnym dziełem globalnej sieci studiów stylistycznych. „Dołożyliśmy wszelkich starań, by stworzyć twórczą sieć designerską, która dąży do przemiany w byt materialny wyobraźni ludzi z całego świata. Dzięki zbudowaniu platformy wymiany idei między naszymi studiami designerskimi, Infiniti jest w stanie projektować piękne, pełne ekspresji samochody, będące wyzwaniem dla przyszłości” – komentuje Alfonso Albaisa.

* * * * *

Na temat Infiniti:

Infiniti Motor Company Ltd. ma swoją siedzibę w Hongkongu, a prowadzi sprzedaż samochodów w ponad 50 krajach świata. Marka Infiniti weszła na rynek w 1989 roku, a jej samochody klasy premium są obecnie produkowane w fabrykach w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Chinach. Do roku 2017 Infiniti planuje również rozpocząć produkcję w Meksyku.

Studia projektanckie Infiniti znajdują się w Atsugi-Shi koło Jokohamy, w Londynie, San Diego i Pekinie.

Infiniti jest w trakcie potężnej ofensywy produktowej. Marka znana jest szeroko ze swojego kultowego wzornictwa i innowacyjnych technologii wspomagania kierowcy.

Od sezonu 2016 Infiniti jest partnerem technicznym zespołu Renault Sport służąc swoim eksperckim doświadczeniem w budowie hybrydowych napędów wysokiej mocy.