Seat El-Born (2020) – kiedy wejdzie na rynek?

Seat El-Born w wersji konceptu został zaprezentowany już w marcu 2019 r. Ponownie – już jako wersja gotowa do produkcji – wystąpił on na międzynarodowych targach motoryzacyjnych we Frankfurcie we wrześniu bieżącego roku.

Model samochodu został zaprojektowany na platformie Volkswagena ID – podobnie jak on, Seat będzie posiadał elektryczny napęd. Według producenta El-Born jest odpowiedzią na wątpliwości co do zastosowania napędów elektrycznych. Seat zapowiada przełom w zakresie elektrycznych aut.

Odnosząc się do zapowiedzi producenta trzeba jednak nieco zejść z tonu. Istotnie Seat El-Born łączy w sobie nie tylko napęd elektryczny, ale również mobilność i łączność oraz technologie autonomicznej jazdy, które podobnie jak elektryfikacja są istotnym trendem na rynku motoryzacyjnym. Jednakże poza tym, Seat El-Born nie wprowadza rewolucji.

Seat El-Born jest owocem koncepcji mobilności miejskiej nazwanej przez producenta jako „SEAT Minimo”. Została ona zaprezentowana podczas ważnego wydarzenia świata mobilnego biznesu – Mobile World Congress w Barcelonie.

Seat Minimo jest czterokołowym miejskim pojazdem dla dwóch osób. Chcąc jednak osiągnąć sukces sprzedażowy, producent zdecydował się na zastosowanie podobnych technologii w większym, bardziej praktycznym i użytecznym aucie – tak powstał Seat El-Born. Na marginesie, Seat Minimo został również zaprezentowany na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie.

Tytułowy model posiada aerodynamiczną, sportową sylwetkę. Zasięg napędu elektrycznego na jednym ładowaniu wynosi nieco ponad 420 km. Przyspieszenie do 100 km/h model osiągnie w ciągu 7,5 sekundy. Pojazd został wyposażony w akumulatory o mocy 62 kWh. Można go naładować w ciągu około 47 – 50 minut. Natomiast całkowita moc wyjściowa wynosi nieco ponad 200 KM.

Producent nie ujawnia dokładnej daty premiery rynkowej, jednak Seata El-Born eksperci spodziewają się wiosną 2020 r.