Seat el-Born – system autonomicznej jazdy, futurystyczny design i w pełni elektryczny napęd

Seat el-Born jest pierwszym autem z napędem elektrycznym zaprezentowanym przez tę markę. Oficjalna premiera konceptu odbyła się podczas międzynarodowych targów motoryzacyjnych w Genewie w 2019 r. Seat planuje rozpocząć produkcję i sprzedaż w 2020 r.

El – Born posiada w pełni elektryczny napęd, a konstrukcja samochodu opiera się na platformie MEB, z której korzystają modele produkowane przez Volkswagen Group. Samochód będzie produkowany w fabryce Zwickau w Niemczech, podobnie jak Volkswagen ID, który korzysta z tej samej płyty podłogowej.

Model posiada elektryczny silnik zasilany przez akumulatory o mocy 62 kWh, która wystarczy na przebycie 420 km. Silnik generuje moc równą 201 KM, a przyspieszenie do 100 km/h wynosi 7,5 sekundy. Akumulatory są kompatybilne z ładowarką 100 kW DC zapewniającą szybkie ładowanie.

Pięciodrzwiowy hatchback należący do klasy C został zaprojektowany przez Alejandro Mesonero – Romanosa. Nadwozie charakteryzuje się dynamicznymi liniami – auto nie stawia dużego oporu powietrzu, ma aerodynamiczną sylwetkę, co wpływa korzystnie na jego zasięg. Słupki A zostały przesunięte w porównaniu ze standardowymi modelami, a kratka zakrywająca wlot powietrza chłodzącego silnik została umieszczona maksymalnie na dole.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że nadwozie wygląda jak „wyrzeźbione” – nie jest to jednak atletyczna sylwetka, ale nowa jakość. SEAT tworzy nowy design na potrzeby elektrycznych aut, dostosowując estetykę i wygląd auta do wymogów technicznych. Seat el-Born nie jest nowoczesny tylko z zewnątrz.

W kabinie, na kokpicie umieszczono cyfrowe zegary, a obok kierownicy z logo marki, w centralnym miejscu znajduje się duży ekran dotykowy. Kabina jest bardzo przestronna – SEAT chce zerwać z przeświadczeniem, że przestronna kabina jest zarezerwowana wyłącznie dla klasy premium. W ten sposób marka manifestuje zmianę podejścia do projektowania i produkcji samochodów osobowych.

Seat el-Born sprawia wrażenie samochodu, który spełni rodzące się oczekiwania konsumentów – kierowców, ponieważ nie rozwija tego co już było, ale tworzy nową jakość odpowiadającą nowym potrzebom klientów i środowiska. Seat el-Born nie tylko nie emituje dwutlenku węgla do atmosfery, ale również zapewnia lepsze bezpieczeństwo na drogach.

Samochód będzie wyposażony w systemy wspomagania kierowcy i system autonomicznej jazdy (2 poziom), zapewniający częściowe zautomatyzowanie jazdy samochody, takich jak kontrola kierownicy, przyspieszenia i hamowania. Do dyspozycji kierowców pozostawiono również Intelligent Park Assist ułatwiający parkowanie auta, jako jeden z wielu systemów poprawiających bezpieczeństwo i komfort jazdy.