Seat Minimo – koncepcyjny model samochodu miejskiego

Seat Minimo – koncepcyjny model samochodu miejskiego

Seat Minimo został zaprezentowany podczas międzynarodowych targów motoryzacyjnych w Genewie. Samochód został zaprojektowany do jazdy miejskiej i posiada on w pełni elektryczny napęd. Seat Minimo charakteryzuje się także niskimi kosztami eksploatacji.

Model został zaprezentowany już podczas Mobile World Congress w Barcelonie. Producent prezentuje pojazd jako hybrydę motocykla i samochodu osobowego. Do podstawowych cech Seata Minimo należą duża zwrotność i łatwość parkowania. Jednocześnie mikrosamochód zapewnia wysoki komfort jazdy i bezpieczeństwo.

Nie jest to jednak pojazd, który sprawdzi się na dłuższych trasach. To przykład modelu, który może stać się liderem wyłącznie w zakresie mikromobilności, czyli przy pokonywaniu tras o długości maksymalnie 10 km. Głównym założeniem Seata przy projektowaniu i produkcji Seata Minimo było zmniejszenie powierzchni zajmowanej przez pojazdy na obszarach miejskich. Przedsiębiorstwo współpracuje z lokalnymi władzami chcąc poznać ich oczekiwania i problemy. Seat Minimo jest niewielkim pojazdem, który wychodzi im naprzeciw.

Seat Minimo należy do najbardziej kompaktowych samochodów. Posiada on 2,5 metra długości i 1,24 metra szerokości. Seat Minimo zmieści się na najmniejszym parkingu. Zajmowana przez nieco powierzchnia wynosi zaledwie 3,1 metra kwadratowego – to o ponad połowę mniej niż standardowy samochód.

Według informacji opublikowanych przez producenta Seat Minimo jest gotowy na rewolucję w dziedzinie komunikacji samochodu z otoczeniem. Model posiada wbudowaną technologię 5G, która gwarantuję wygodny oraz bezproblemowy dostęp do sieci i funkcji pojazdu, w tym Android Auto oraz Digital Access.

Co ciekawe, Seat Minimo może ograniczyć maksymalnie prędkość do 45 km/h lub 90 km/h w zależności od tego, czy kierowca ma 16 lut 18 lat – auto potrafi rozpoznać wiek kierowcy. Producent nie zdradza szczegółów.

Użytkownik może korzystać z Asystenta Google dostępnego w ramach Android Auto i w ten sposób odpowiadać na wiadomości, zarządzać multimediami oraz korzystać z nawigacji – to duży ukłon w stronę młodego pokolenia.