News

VW ID 4 – elektryczny SUV o średnich wymiarach

Volkswagen oficjalnie rozpoczął ofensywę na rynku samochodów wyposażonych w elektryczny napęd. Oprócz konwencjonalnych pojazdów wyposażonych w silniki spalinowe, równolegle w swojej gamie modeli VW będzie oferował samochody elektryczne o podobnej wielkości, ale jedynie przez pewien czas.

Ostatecznie strategia VW ma doprowadzić do całkowitego wyeliminowania z gamy modeli tego producenta silników benzynowych i wysokoprężnych. Podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie we wrześniu 2019 r. VW ID 4 został zaprezentowany w czymś, co przypominało akwarium.

VW ID 4, w odróżnieniu od VW ID 3 (na zdjęciu powyżej) będzie charakteryzował się bardziej konwencjonalnym wyglądem. SUV ID 4 zostanie wyposażony prawdopodobnie w napęd na obie osie i dwa silniki. Pojemność litowo – jonowego akumulatora trakcyjnego powinna wynieść 86 kWh, co pozwoli pokonać około 500 km według cyklu NEDC.

Zwiedzający mogli za grubą taflą szkła zobaczyć SUV-a klasy średniej z całkowicie elektrycznym napędem. We wcześniejszych latach Volkswagen prezentował zapowiedzi tego modelu – jednym z nich był I.D. Crozz zaprezentowany w 2017 r. Zarówno pierwszy, jak i drugi prototyp (oba nazwano w identyczny sposób) posiadały nadwozie określane jako „SUV-coupe”.

ID 4, który wejdzie do produkcji masowej będzie posiadał nieco bardziej konwencjonalne nadwozie. Tylna szyba zostanie ustawiona bardziej pionowo, a nadwozie będzie mierzyło około 4600 mm długości. Z przodu i z tyłu nadwozia pojawią się nowe detale – świecące logo producenta i pasy świetlne.

Planowana data rozpoczęcia produkcji przypada na rok 2020 r., w kilka miesięcy po ruszeniu z produkcją ID. 3.